חנוכה שמח – 2017

12 בדצמבר 2017

באנר עבור הבלוג

הערב נר ראשון של חנוכה. חנוכה הוא אחד החגים האהובים עלי מבין כל החגים היהודיים, לא רק בגלל אופן החגיגה – כל האור והנרות, הסופגניות והלביבות (מתה על הלביבות) – אבל גם בגלל המסר שלו.

כמובן שאיני מדברת על המסר של 7 הימים שדלק השמן. זה משהו שכולם, מהילדים הקטנים ביותר ועד לסבים וסבתות הגאים שלהם מכירים היטב. זה המסר שבדרך כלל מוריד את שמחת חנוכה אצל המבוגרים הסקפטיים, אלה האומרים בהרי זה לא יכול להיות ואיננו מאמינים בניסים…

כוונתי היא למסר שלא תמיד מועבר לילדינו.

עבורי, המסר של חנוכה הוא לא השמן, אלא האמונה. האמונה שמאפשרת לעם קטן וחלש לעמוד איתנים מול עריץ אדיר, מאומן וחזק. האמונה שמאפשרת לגבור על בעיה גדולה גם כשלמראית עין אין לך הכוחות לעשות זאת, כאשר הדבר מעבר או אפילו בניגוד לכל היגיון.

כפי שאמר איינשטיין, ההיגיון יכול להביא אותנו מנקודה א' לנקודה ב', ואילו הדמיון יכול להביא אותנו לכל מקום.

האמונה מאפשרת לנו לדמיין שהכל אפשרי. כי הרי רק אם נאפשר זאת בלבנו (לא במוחותינו, שם ההיגיון שולט) אזי נוכל להאמין בכך. בלי דמיון אין אמונה, והחוקים שעל פיהם הם עובדים הם בדיוק הפוכים לחוקים שעל פיהם עובד ההיגיון (כל סוג של היגיון מדעי). אין זה אומר כלל שההיגיון והמדע אינם תופסים מקום מכובד בחיינו, פשוט האמונה היא לא פחות חשובה.

לכן אני אוהבת את החג הזה מכולם, רואה את הניסים קורים הרבה פעמים בדיוק כך, בחנוכה, והשנה הוא מרגש במיוחד ומדגיש את המסר הזה של חנוכה באופן עכשיווי ורלוונטי ביותר.

היום, בימים אלה ממש, אנחנו חווים שוב את אותו המסר של כח האמונה באפשרות שהמדינה הקטנה שלנו, העם הקטנטן שלנו, יכולים לגבור על העריץ הענק.

העולם הערבי/מוסלמי הוא ענק, כמעט רבע מאוכלוסיית העולם. הוא חזק, הן כי הוא שולט על משאבים חיוניים ועושרו קונה לו עבדים ומחזרים רבים, והן כי הוא מאיים בטרור על כל מי שאינו מתיישר עם דרישותיו, עם תשלום עבור חסדיו. הוא מעמיד לו "צבא" של אלה המוכנים לעשות את כל שיידרשו, צבא הקם כנגד העולם המערבי, ובמיוחד כנגד ישראל.

נשיאי ארצות הברית הקודמים מאז הקמתה של מדינת ישראל, מאז קבלת ירושלים המאוחדת והשלמה בשנת 1990 ע"י הקונגרס, ובמיוחד מאז חקיקת חוק השגרירות בשנת 1995, המכיר שכך שירושלים היא בירת ישראל ומורה להעביר אליה את השגרירות מתל אביב, דחו את ביצוע החוק מפחד שהדבר "יפגע בתהליך השלום עם הערבים". הם תמכו באופן גלוי בשקרים שהפיצו הערבים וב"היסטוריה" החדישה שהם המציאו לעצמם. הם תמכו באופן גלוי בהלקאה קבועה ומתמשכת של ישראל באו"ם. על ידי כך הם תמכו בטרור, שכיום הפך לכמעט לגיטימי והחל להכות בעולם המערבי, משהו שהם חשבו שלא יקרה בגלל תמיכתם בערבים/מוסלמים הכמעט מלאה.

אך השנה, לפני פחות משבוע, לאחר 28 שנים, החליט סוף סוף נשיא ארצות הברית כי הגיע הזמן לשים קץ לשלטון העריץ של העולם הערבי/מוסלמי על עולם המערבי, ובמיוחד עלינו, על ישראל. נשיא ארצות הברית הנוכחי, דונלד טראמפ, לקח את החלטה האמיצה להפסיק לפחד, להודות ולתמוך בצורה גלויה באמת ובמציאות הקיימת כבר 70 שנה ולקיים את הבטחת הבחירות שלו.

אויבינו הוכו בתדהמה והחליטו להגיב במהומות ובאלימות בכל העולם. עד כמה שזה מצער, לא ציפינו למשהו אחר. זה מה שהם עושים הכי טוב, זו הטקטיקה בה הם נוקטים שנים ואת זה לימדו אותם לעשות אלה שנתנו להם לקבל כל מה שהם רוצים וחזרו על כל שקר שהם המציאו. הפחדנים, העבדים, מוגי הלב.

בפגישתו בצרפת עם הנשיא מקרון אמר בנימין נתניהו את האמת המוחלטת האחת והיחידה: שלום אמיתי לא יכול להתקיים אלא על בסיס של אמת, של עובדות מהעבר ומההווה. הערבים יצטרכו להתרגל למציאות, שלא השתנתה כל: ירושלים היתה בירתה של עם ישראל 3000 שנה, היא בירת ישראל 70 שנה, וכך היא תישאר.

ולא, לא רק לישראל הפירות הטובים של החלטה זו. זהו צעד שיכול להוביל לשחרורו של כל העולם המערבי מהעול האיום של העריץ, אם רק ילכו אחרי טראמפ, יכירו בקול בעובדות, יתמכו באמת ויוקיעו את השקר. זו התקווה לעולם התרבותי.

זהו נס החנוכה של 2017.

חג חנוכה שמח לכולם, מלא אמונה כי על אף חוסר ההיגיון של הדברים, הם עדיין יכולים לקרות. ההיסטוריה שלנו רוויה בניסים שכאלה. עלינו רק למצוא שוב את האמונה שחלקנו אבדו…

שהאור שלכם ידחיק את החושך חזרה למקום מרבצו, הוא לא אצלנו.

נראה לי מתאים השיר הזה, מילות תהילים פרק ל"ד ולחן של ברוך חייט. מצורף מטה ביצוע יפיפה של חווה אלברשטיין.

מי האיש
החפץ חיים
אוהב ימים
אוהב ימים לראות טוב.

נצור לשונך מרע
ושפתיך מדבר מירמה
סור מרע, עשה טוב
בקש שלום ורדפהו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.