פסח שמח וחופשי מהחמצות – 2016

26 באפריל 2016

באנר עבור הבלוג

שלום ומועדים לשמחה.

מעט באיחור, עקב קשיים טכניים, אני רוצה לאחל לכל עם ישראל פסח שמח ומשמעותי.

בכל חג אני שואפת ללמוד משהו חדש על אותו חג.השנה, בעת שעשיתי מחקר למאמר אחר, הגעתי לבלוג "העוקץ" של יוסי דהאן ואיציק ספורטא, ובמדור אמר רִבִּי שמעון" של אלמוג בהר קראתי משפט הקשור לפסח, שמאוד דיבר אלי במישורים רבים.

"דבר אחר שיש בביטול החמץ והוא ביטול ההחמצה, שכל הימים אנחנו הולכים ונזכרים בכל החמצה מהחמצותינו שהחמצנו בחיינו, ואין אנו מוכנים לשכוח ולבטל אף אחת מאותן החמצות, ובפסח אנחנו מקבלים עלינו לבטל החמץ, כלומר לשכוח ההחמצות שיהיו כעפר הארץ, ואז להתחיל השנה בניסן חדשה, ללא אותן החמצות שאנו סוחבים עמנו מניסן הקודם".*

ואכן, אנו מבלים לא מעט זמן במחשבה על כל ההחמצות שהחמצנו, על כל הטעויות שעשינו, על כל ההזדמנויות שפספסנו – כלומר, בהתבוננות ומיקוד לאחור, אל העבר. המיקוד התמידי בעבר לא יכול לעזור לנו בתיקון העתיד. להיפך, הוא יכול לגרום לנו לאבד כל אמונה ביכולות שלנו לעשות משהו נכון, להשיג את היעדים שנעמיד לנו, או אפילו להעז להעמיד לפנינו יעדים כלל.

אז אני מאחלת לכולכם להתחיל את השנה החדשה (עד לפסח הבא) בשחרור ההתפסות וההתמקדות שלנו להחמצות שלנו, ולצאת לחופשי מעצמינו: מהביקורתיות שלנו, מהפחדים שלנו, מהפגיעות שלנו בעצמנו, לצאת לשנה של חירות. להיות חופשיים לקבל את העובדה שתהיינה בחיינו עוד החמצות; שניתן לתקן את שנרצה לתקן, ולברך שהבחירות שעשינו עש כה הביאונו ממש לרגע זה בחיינו. רגע שממנו אנו יכולים לבחור בחירות חדשות, שאינן חייבות להיות קשורות או מושפעות להחמצות מהעבר.

בהתבסס על מחשבות אלה עיצבתי לכם ברכה מיוחדת לפסח, ראו התמונה בראש הפוסט.

חג שמח,

ורה

* הציטוט נלקח מבלוג "העוקץ", מדור "אמר רבי שמעון", פוסט: "רבי שמעון לפסח: לשכוח את ההחמצות שיהיו כעפר". הקליקו כאן כדי להגיע לפוסט (חלון חדש ייפתח).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.